Градоначалникот на Општина Кочани Ратко Димитровски, денес организираше прием за петте ученички од 8-1 одделение од ОУ „Никола Карев“ од Кочани кои добија посебно признание и посебна награда на Меѓународниот конкурс за поезија и драма „Замокот на Дуино“ што се одржува во Трст (Италија).

Драгана Насева, Ивона Антова, Василија Коцева, Елена Јакимова и Наде Ефремова во придружба на својот ментор, наставник  Љупка Стојменова и в.д. Директорот на ОУ „Никола Карев“, Благојчо Стојановски го запознаа Градоначалникот во која категорија учествуваа на конкурсот и што и каква поетска книга изработија.

Поетската книга која беше наградена од жири-комисијата носи наслов „Моето наследство“ а во истата тие пишуваат за подарениот часовник, ѓердан, албум, прстен и секако за најголемото наследено богатство – земјата и слободата.

На крајот од средбата Градоначалникот на учениците им подари пригодни подароци од Општината Кочани.

С. Ивановски

DSCN9676

DSCN9690

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари