Се одиграа натпреварите од 18-тото коло во Третата Фудбалска Лига – Исток. „Осогово“ на „жешкиот терен“ во Свети Николе со головите на Тасески и Коцевски го совлада домаќинот „Овче Поле“ со 2:0 (0:0) и му се реваншира за поразот што го претрпеа есеноска во Кочани. Со оваа победа „жетварите“ и дефинитивно ја отворија вратата за влез во една од двете втори лиги кои ќе стартуваат во наредното првенство.

Комплетни резултати од 18-тото коло:

Овче Поле – Осогово  0:2

Слога 1934 – Напредок Здравје  2:1

Каменица Саса – Малеш  3:0

Тиверија – Брегалница Голак  5:2

Беласица – Василево  6:1

Плачковица – Кит Го Пехчево  1:0

Работник – Рудар  0:0

Т а б е л а:

1.Беласица  48  (87:07)

2.Плачковица  42  (46:08)

3.Каменица Саса  37  (41:15)

4.Осогово  36  (35:12)

5.Овче Поле  31  (45:16)

6.Кит Го Пехчево  28  (27:18)

7.Напредок Здравје  21  (23:27)

8.Брегалница Голак  21  (28:34)

9.Тиверија  20  (24:35)

10.Работник  18  (15:24)

11.Малеш  16  (27:31)

12.Василево  15  (20:41)

13.Слога  14  (19:39)

14.Рудар  11  (12:53)

С. Ивановски

51

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари