При денешната посета на Кочани Амбасадорот на Сојузна Република Германија во Република Македонија Кристине Алтхаузер на новинарско прашање дали има излез од кризата во Македонија со јасен став „Има излез од политичката криза, постои пат. Имаме изборен резултат, ќе треба да се формира Влада, но најпрвин да се избере спикер во Собранието“.

„Задачите се веќе на маса и со реформите ќе мора да се започне што е можно поскоро, а потоа ќе дојдат и Локалните избори на ред, но како што реков по редот кој што го наведов“ беа завршните зборови на Алтхаузер.

С. Ивановски

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари