Натпреварите од 5-тото коло во Третата Фудбалска Лига – Исток интересен и неизвесен натпревар само на дербито во Свето Николе, а додека на останатите три средби домаќините беа подобри од своите противници и заслужено славеа.

Лидерот на табелата „Кит Го“ успеа да дојде до бод во Свети Николе дури во судиското надополнување но имаше и шанса за трите бода. Како што не информираат „Овче Поле“ со предност од еден гол се здобил веќе во првото полувреме и тој резултат бил се до 90’+3 кога гостите од Пехчево успеале да израмнат. Но само две минути подоцна судијата Александар Ангелов од Кочани оправдано покажал на белата точка  на домаќините но гостите не го искористиле ударот од белата точка о дерби натпреварот завршил без победник.

Резултати од 5-тото коло:

„Слога 1934“ – „Кежовица“  2:0

„Овче Поле“ – „Кит Го“  1:1

„Малеш“ – „Зрновка“  5:0

„Рудар“ – „Брегалница Голак“  2:0

На табелата во водство е „Кит Го“ со 13 бода, пред „Рудар“ со 10 и „Овче Поле“ со 8.

С. Ивановски

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари