В понеделник, на 3 декември, со почеток во 19 часот, во рестoранот „Амор“ во Кочани, квартетот „Вива стрингс“ ќе одржи концерт со специјално подготвена програма со обработки на популарни рок, соул, фанк, рап и џез теми.

Публиката ќе има можност да проследи обработки на хитови од: АББА, Мајкл Џексон, Стинг, Квин, Ренси Крафорд, Ерик Клептон и други музички ѕвезди…

Гудачкиот квартет „Вива Стрингс“ претставува класичен камерен состав од две виолини, виола и виолончело. Оформен е во 2011 година, а неговите членови се во постојана потрага по алтернативен простор за сопствен израз и афирмација на камерното музицирање, класичната музика и квалитетната уметност на пошироката публика. Членовите на „Вива стрингс“, виолинистите Елена Талевска и Симон Поповски, виолистката Дубравка Зајкова и челистот Дејан Теодосиевски се академски музичари вработени во Македонската филхармонија, а тројца од нив се членови на Камерниот оркестар на Македонската филхармонија.

Покровител на настанот е Министерството за култура на Република Македонија, преку проектот „Нов културен бран“, а реализацијата е со поддршка од Општина Кочани. Влезот е слободен.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари