Во организација на Карате клуб „Солидарност“ од Скопје и Карате Федерацијата на Македонија денес во Скопје се одржа Меѓународниот карате турнир „Солидарност опен 2019“.

Во конкуренција на 550 каратисти од 40 клубови од Македонија, Србија, Бугарија и Албанија, каратистите на „Партизан“ од Кочани учествуваа со 7 свои натпреварувачи во 12 категории и освоија 10 медали од кои 5 златни и 5 сребрени.

Злато:

Филип Стојанов – пионери до 46 кгр.

Благоја Тасевски – помлади кадети до 41 кгр. и до 46 кгр.

Ѓорги Петров – кадети до 63 кгр.

Мартина Шахинова – кадети +54 кгр.

Сребро:

Филип Стојанов – пионери до 42 кгр.

Антонија Стојанова – помлади кадети до 50 кгр.

Кристијан Грозданов – кадети до 52 кгр.

Ѓорги Петров – јуниори до 61 кгр.

Роберто Здравковски – јуниори до 68 кгр.

С. Ивановски

626364

656667

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари