Во последните 24 часа се направени 665 тестирања, а регистрирани се 90 нови случаи на ковид-19: Скопје 36, Куманово 2, Штип 8, Тетово 4, Струга 10, Велес 2, Битола 2,  Охрид 13, Гостивар 1, Крушево 1, Кочани 2, Пробиштип 1, Свети Николе 2, Ресен 6.

Починати се 9 лица, пет од Скопје, двајца пациенти од Тетово, еден од Охрид и еден пациент од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти: Скопје 9, Штип 30, Тетово 1, Велес 1, Гостивар 4, Струмица 1, Кочани 1, Пробиштип 1.

Досега во земјата се направени вкупно 51.885 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5196, бројката на оздравени пациенти е 1974, на починати е 247 а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2975.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари