Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19: Скопје 64,  Куманово 8, Штип 6, Прилеп 3, Тетово 16, Струга 7, Велес 5, Битола 4, Охрид 5, Гостивар 9, Струмица 1, Крива Паланка 1, Кочани 1, Пробиштип 1, Кратово 1, Свети Николе 7, Кичево 4, Ресен 4

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти: Скопје 56,  Штип 7, Тетово 36, Велес 2, Битола 3, Гостивар 1,  Гевгелија 2, Струмица 1,  Свети Николе 1,  Ресен 2.

Досега во земјата се направени вкупно 66.133 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6932, бројката на оздравени пациенти е 2987, на починати е 334, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3611.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари