Во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 46, Куманово 6, Дебар 7, Штип 14, Прилеп 1, Тетово 12, Струга 9,
Велес 1, Охрид 2, Гостивар 13, Струмица 2, Радовиш 3, Крушево 2, Кочани 1, Пробиштип 1, Демир Хисар 2, Кратово 1, Свети Николе 5, Кичево 4, Ресен 4.

Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца пациенти од Струга и еден од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од: Скопје 77,  Штип 7, Тетово 15, Струга 1, Велес 4, Битола 2, Гевгелија 1, Кочани 2, Пехчево 1, Кичево 2, Ресен 11.

Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8111, бројката на оздравени пациенти е 4203, на починати е 382, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3526.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари