Во последните 24 часа се направени 1636 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 52, Куманово 21, Дебар 2, Штип 33, Тетово 4, Струга 7, Велес 2, Битола 5, Охрид 1, Кавадарци 4, Гостивар 17, Струмица 2, Кочани 2,  Пробиштип 2,Демир Хисар 3, Македонски Брод 1, Свети Николе 3, Кичево 1, Ресен 1.

Нема починати пациенти.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравен пациент од: Скопје 41, Дебар 1, Штип 10, Прилеп 4, Тетово 1, Велес 3, Кавадарци 2, Гостивар 6, Пробиштип 1.

Досега во земјата се направени вкупно 88.179 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9412, бројката на оздравени пациенти е 4940, на починати е 432, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4040.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари