Во последните 24 часа се направени 1845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 51, Куманово 11, Дебар 2, Штип 13, Прилеп 4, Тетово 10, Струга 3, Битола 1, Охрид 6, Кавадарци 14, Гостивар 22, Гевгелија 1, Пробиштип 1, Демир Хисар 4, Македонски Брод 5, Виница 2, Кичево 3, Неготино 2.

Починати се 2 лица, пациент од Скопје и пациент од Штип.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 127 оздравени пациенти од: Скопје 40, Куманово 17, Штип 22, Прилеп 6, Велес 2, Битола 2, Гостивар 5, Радовиш 10, Крушево 1, Пробиштип 5, Демир Хисар 1, Македонски Брод 3, Кратово 1, Свети Николе 12.

Досега во земјата се направени вкупно 111791 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11554, бројката на оздравени пациенти е 7607, на починати е 519, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3428.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари