Во последните 24 часа се направени 912 тестирања, а регистрирани се 103 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 13, Куманово 26, Штип 5, Прилеп 7, Тетово 3, Охрид 2, Кавадарци 6, Гостивар 15, Гевгелија 2, Струмица 1, Крива Паланка 2, Демир Хисар 7, Берово 1, Виница 5, Делчево 2, Свети Николе 3, Кичево 2, Неготино 1.

Починати се 3 пациенти од Скопје (69г.), Велес (35г.) и од Македонски Брод (77г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 187 оздравени пациенти од: Скопје 60, Штип 17, Прилеп 4, Тетово 12, Струга 19, Битола 2, Охрид 16, Кавадарци 13, Гостивар 11, Крива Паланка 2, Крушево 1, Кочани 5, Демир Хисар 2, Македонски Брод 3, Берово 3, Виница 10, Кратово 1, Свети Николе 2, Кичево 2, Ресен 2.

Досега во земјата се направени вкупно 127196 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12840, бројката на оздравени пациенти е 9361, на починати е 547, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2932.

 

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари