Во последните 24 часа се направени 1529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 39,  Куманово 10, Дебар 1, Штип 4, Прилеп 8, Тетово 1, Струга 3, Битола 1, Охрид 4, Кавадарци 3, Гостивар 2, Струмица 1, Крива Паланка 1, Кочани 1, Македонски Брод 1, Пехчево 1, Берово 3, Валандово 1, Делчево 2, Кичево 2.

Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (72г, 84г и 65г ), еден од Прилеп (65г), еден пациент од Тетово (62г), еден од Гостивар (74г) и еден пациент од Кичево (58г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 215 оздравени пациенти од: Скопје 72, Штип 18, Прилеп 2, Тетово 1, Струга 4, Битола 8, Охрид 1, Кавадарци 22, Гостивар 19, Гевгелија 3, Кочани 9, Пробиштип 1, Демир Хисар 8, Македонски Брод 13, Виница 5, Делчево 1, Свети Николе 13, Кичево 12,  Ресен 1, Неготино 2.

Досега во земјата се направени вкупно 143.687 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14004, бројката на оздравени пациенти е 10722, на починати е 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2697.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари