Во последните 24 часа се направени 2018 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 45, Куманово 26, Дебар 9, Штип 10, Прилеп 12, Тетово 5, Струга 4, Велес 4, Битола 2, Охрид 2, Кавадарци 7, Гостивар 6, Гевгелија 3, Струмица 4, Крива Паланка 6, Кочани 2, Пробиштип 2. Пехчево 3, Берово 1, Делчево 3, Кратово 1, Свети Николе 1, Кичево 1.

Починати се 5 лица, пациентка од Скопје (61г), двајца пациенти од Дебар (43 и 86г), пациент од Кичево (62г) и пациент од Демир Хисар (70г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 212 оздравени пациенти од: Скопје 35, Куманово 42, Штип 49, Прилеп 3, Тетово 10, Струга 2, Битола 4, Охрид 1, Гостивар 45, Струмица 2, Крива Паланка 1, Радовиш 6, Пробиштип 6, Македонски Брод 3, Свети Николе 1, Кичево 2.

Досега во земјата се направени вкупно 145.705 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14163, бројката на оздравени пациенти е 10933, на починати е 590, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2640.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари