Во последните 24 часа се направени 1665 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 34, Куманово 10, Штип 14, Прилеп 15, Тетово 3, Струга 13, Битола 4, Охрид 4, Гостивар 2, Крива Паланка 1, Радовиш 1, Крушево 1, Кочани 1, Пробиштип 2, Македонски Брод 1, Пехчево 1, Берово 2, Виница 3, Делчево 1, Свети Николе 2.

Починат е еден пациент од Гостивар на возраст од 76 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациент од: Скопје 64, Куманово 74, Дебар 28, Штип 30, Прилеп 5, Тетово 48, Струга 9, Битола 6, Охрид 3, Кавадарци 20, Гостивар 36, Гевгелија 1, Струмица 4, Крива Паланка 6, Радовиш 1, Кочани 4, Пробиштип 1, Демир Хисар 2, Македонски Брод 3, Кратово 1, Свети Николе 9, Кичево 12, Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 149.934 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14455, бројката на оздравени пациенти е 11525, на починати е 604, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2326.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари