Во последните 24 часа се направени 1756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 46, Куманово 17, Дебар 3, Штип 13, Прилеп 12, Тетово 11, Струга 4, Велес 3, Битола 4, Охрид 2, Кавадарци 2, Гевгелија 2, Струмица 3, Крива Паланка 2, Радовиш 2, Кочани 7, Пробиштип 1, Македонски Брод 2, Пехчево 6, Берово 4, Виница 3, Делчево 12, Кратово 2, Свети Николе 3.

Нема починати пациенти.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 224 оздравени пациент од: Скопје 59, Куманово 34, Дебар 28, Штип 15, Прилеп 6, Тетово 6, Струга 6, Велес 4, Битола 1, Охрид 6, Кавадарци 6, Гостивар 17, Радовиш 1, Кочани 1, Пробиштип 1, Демир Хисар 7, Македонски Брод 6, Берово 2, Виница 7, Делчево 1, Свети Николе 1, Кичево 4, Неготино 5.

Досега во земјата се направени вкупно 153.462 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14762, бројката на оздравени пациенти е 11965, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2191.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари