Во последните 24 часа се направени 1486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во:  Скопје 40,  Куманово 10,  Штип 3,  Прилеп 12,  Тетово 6,  Струга 4,  Битола 6,  Охрид 7,  Кавадарци 3, Гостивар 2, Струмица 2, Крива Паланка 2, Пробиштип 1, Пехчево 1, Виница 2, Делчево 1, Свети Николе 1, Кичево 4, Ресен 1, Неготино 1.

Починати се 3 лица, пациент од Кичево (64г), пациент од Скопје (61г) и пациентка од Македонски Брод (70г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациент од: Скопје 29, Куманово 13, Дебар 2, Штип 4,Тетово 4, Велес 1, Битола 2, Гостивар 13, Струмица 1, Радовиш 1, Пехчево 1, Виница 2, Делчево 6, Свети Николе 4, Кичево 6.

Досега во земјата се направени вкупно 154.948 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14871, бројката на оздравени пациенти е 12054, на починати е 609, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2208.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари