Во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 17, Куманово 6, Штип 6, Прилеп 2, Тетово 7, Струга 3, Велес 2, Битола 3, Охрид 2, Кавадарци 1, Гостивар 5, Гевгелија 3, Струмица 2, Крива Паланка 1, Кочани 3, Македонски Брод 2, Пехчево 3, Берово 1, Делчево 13, Свети Николе 4, Кичево 5, Неготино 1.

Починати се 3 лица, пациент од Гостивар (41г) и пациент од Дебар (63г) кои починале во болница и пациентка од Ресен (35г) почината вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациент од: Скопје 24, Куманово 31, Штип 8, Тетово 3, Гостивар 8, Пробиштип 1, Берово 6, Виница 2, Делчево 3.

Досега во земјата се направени вкупно 157.519 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15090, бројката на оздравени пациенти е 12235, на починати е 617, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2238.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари