Во последните 24 часа се направени 484 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 9, Дебар 1, Прилеп 5, Тетово 3, Гостивар 1, Гевгелија 12 (странски државјани),Струмица 1, Радовиш 1, Кочани 1, Пробиштип 1,Делчево 1, Кратово 1.

Починати се 6 пациенти, од Скопје (73г), Струга (79г), Гостивар (55г), Крива Паланка (63г), Делчево (86г) и од Кичево (74г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 251 оздравен пациент од: Скопје 171, Куманово 15, Штип 10, Прилеп 15, Тетово 2, Велес 6, Битола 2, Кавадарци 4, Гостивар 2, Гевгелија 2, Пробиштип 3, Пехчево 3, Берово 5, Виница 1, Свети Николе 8, Кичево 1,  Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 158.003 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15127, бројката на оздравени пациенти е 12486, на починати е 623, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2018.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари