Во последните 24 часа се направени 1410 тестирања, а регистрирани се 121 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 33, Куманово 8, Штип 6, Прилеп 2, Тетово 6, Струга 6, Велес 3, Битола 6, Охрид 11,  Кавадарци 4, Гостивар 4, Гевгелија 3, Струмица 3, Крива Паланка 9, Радовиш 1,  Крушево 1, Кочани 5, Македонски Брод 1, Берово 1, Валандово 1, Виница 1, Делчево 3, Свети Николе 2, Кичево 1.

Починати се 3 лица, двајца пациенти од Прилеп (63 и 83г) и еден пациент од Струга (60г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 142 оздравени пациент од: Скопје 50, Куманово 32, Штип 7, Прилеп 11, Тетово 4, Струга 4, Велес 2, Охрид 2, Кавадарци 2, Гостивар 12, Гевгелија 1, Струмица 2, Радовиш 1, Кочани 1, Македонски Брод 1, Берово 2, Виница 2, Делчево 2, Кратово 1, Свети Николе 1, Кичево 2.

Досега во земјата се направени вкупно 161.590 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15414, бројката на оздравени пациенти е 12896, на починати е 637, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1881.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари