Во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 37, Куманово 18, Дебар 1, Штип 3, Прилеп 8, Тетово 13, Струга 3, Битола 4, Гостивар 9, Струмица 4, Крива Паланка 8, Радовиш 1, Крушево 1, Кочани 5, Пробиштип 3, Македонски Брод 2, Пехчево 4, Берово 2, Валандово 1, Виница 3, Делчево 7, Кратово 1, Кичево 2, Ресен 2.

Починати се 5 лица, пациент од Гостивар (69г), од Прилеп (84г), од Охрид (84г), од Македонски Брод (46г) и пациент од Штип (58г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 98 оздравен пациент од: Скопје 20, Куманово 10, Штип 10, Прилеп 4, Тетово 3,Струга 11, Велес 4, Битола 3, Охрид 2, Кавадарци 4, Гостивар 6, Гевгелија 1, Струмица 1, Кочани 1, Пехчево 2,Берово 3, Виница 1, Делчево 4,

Свети Николе 3, Кичево 5.

Досега во земјата се направени вкупно 163.132 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15555, бројката на оздравени пациенти е 12994, на починати е 642, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1919.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари