Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 43, Куманово 10, Дебар 3, Штип 4, Прилеп 9, Тетово 12, Струга 7, Велес 2, Битола 3, Охрид 1, Кавадарци 3, Гостивар 9, Гевгелија 2, Струмица 11, Крива Паланка 1, Радовиш 2, Кочани 5, Македонски Брод 1, Виница 3, Делчево 2, Свети Николе 3, Кичево 2, Ресен 2.

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (71г), од Тетово (73г), од Гостивар (63) и пациент од Скопје (64г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 134 оздравени пациенит од: Скопје 66, Куманово 8, Штип 9, Прилеп 7, Тетово 8, Велес 3, Битола 3, Охрид 1, Гостивар 8, Гевгелија 1, Струмица 1, Кочани 2, Пробиштип 2, Македонски Брод 3, Пехчево 1, Делчево 5, Свети Николе 5, Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 164.639 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15694, бројката на оздравени пациенти е 13128, на починати е 646, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1920.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари