Во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 33, Куманово 17, Дебар 3, Штип 5, Прилеп 7, Тетово 13, Струга 3, Велес 6, Битола 4, Охрид 2, Кавадарци 5, Гостивар 8, Гевгелија 3, Струмица 18, Крива Паланка 2, Радовиш 2, Кочани 11, Пробиштип 1, Демир Хисар 1, Македонски Брод 2, Валандово 2, Виница 2, Делчево 7, Свети Николе 1, Кичево 3, Ресен 2.

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од: Скопје 46, Куманово 13, Штип 7, Прилеп 12, Тетово 3, Струга 2, Велес 1, Битола 3, Охрид 4, Кавадарци 4, Гостивар 12, Крива Паланка 2, Кочани 3, Пробиштип 2, Македонски Брод 2, Пехчево 2, Берово 3, Валандово 1, Делчево 4, Кратово 1, Кичево 3, Неготино 2.

Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16088, бројката на оздравени пациенти е 13550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари