Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 56,Куманово 16,Штип 8,  Прилеп 7,Тетово 10,Струга 6, Велес 1,Битола 6,Охрид 2,Кавадарци 4,Гостивар 18,Гевгелија 5,Струмица 12, Крива Паланка 3, Радовиш 2, Кочани 17, Пробиштип 1, Македонски Брод 1, Валандово 1, Делчево 4, Свети Николе 2, Кичево 3, Ресен 1.

Починати се 7 лица, еден пациент од Куманово (53г), двајца пациенти од Струга (68 и 70г), еден од Гостивар (61г) и тројца пациенти од Делчево (43,60 и 78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 85 оздравени пациенти од:  Скопје 19, Дебар 2, Штип 4, Прилеп 13, Тетово 2, Струга 4, Охрид 9, Гостивар 9, Гевгелија 5, Струмица 1, Крива Паланка 1, Радовиш 2, Кочани 2, Пробиштип 1, Македонски Брод 3, Берово 4, Делчево 1, Свети Николе 2, Кичево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 171.155 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16274, бројката на оздравени пациенти е 13635, на починати е 675, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1964.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари