Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 27, Куманово 11, Дебар 3, Штип 5, Прилеп 13, Тетово 13, Велес 4, Битола 5, Охрид 2, Кавадарци 1, Гостивар 8, Гевгелија 2, Струмица 15, Крива Паланка 1, Радовиш 8, Крушево 2, Кочани 13, Македонски Брод 1, Берово 2, Виница 1, Делчево 3, Кичево 2, Ресен 2.

Починати се 8 лица, еден пациент од Куманово (48г), еден од Штип (65г), двајца пациенти од Прилеп (62 и 83г), еден од Тетово (69г), еден од Струмица (39г), еден од Виница (63г) и еден пациент од Кичево (56г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од: Скопје 22, Куманово 33, Штип 2, Прилеп 7, Тетово 2, Струга 1, Битола 4,Гостивар 1, Гевгелија 1, Струмица 1, Крива Паланка 3, Радовиш 1, Крушево 1, Кочани 4, Македонски Брод 1, Берово 2, Виница 1, Делчево 5, Свети Николе 2, Кичево 3.

Досега во земјата се направени вкупно 172.700 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16417, бројката на оздравени пациенти е 13732, на починати е 683, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2002.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари