Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 58, Куманово 5, Дебар 2, Штип 5, Прилеп 4, Тетово 5, Струга 6, Велес 1, Битола 5,Охрид 3, Кавадарци 2, Гостивар 1, Гевгелија 6, Струмица 14, Кочани 18, Пробиштип 1, Берово 4, Валандово 4, Делчево 3, Свети Николе 3, Кичево 2.

Починати се 2 лица, пациент од Охрид (77г) и пациент од Радовиш (62г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти од: Скопје 32, Куманово 17, Штип 5, Прилеп 7, Тетово 7, Струга 6, Велес 4, Битола 1, Охрид 2, Гостивар 1, Гевгелија 15, Струмица 5, Крива Паланка 2, Кочани 7, Пробиштип 1, Пехчево 5,   Берово 2, Виница 3, Делчево 1, Кратово 1, Свети Николе 1, Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 181.034 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17200, бројката на оздравени пациенти е 14312, на починати е 712, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2176.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари