Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 20, Куманово 3, Дебар 1, Прилеп 3, Тетово 1, Струмица 4, Кочани 9, Пробиштип 1,Пехчево 1, Виница 2, Делчево 1, Свети Николе 2.

Починати се 4 пациенти од Скопје (73 и 62г), Куманово (69г) и Тетово (72г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 61 оздравен пациент од: Скопје 21, Куманово 3, Штип 2, Тетово 5, Струга 6, Битола 1, Гостивар 4, Гевгелија 2, Крива Паланка 2, Радовиш 3, Кочани 6, Пробиштип 2, Виница 2, Свети Николе 1, Кичево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 185.708 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17674, бројката на оздравени пациенти е 14642, на починати е 729, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2303.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари