Во последните 24 часа се направени 1831 тестирања, а регистрирани се 243 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 98, Куманово 11, Штип 7, Прилеп 12, Тетово 2, Струга 9, Велес 3, Битола 5, Охрид 5, Кавадарци 4, Гостивар 5, Гевгелија 5, Струмица 21, Крива Паланка 2, Радовиш 9, Кочани 11, Пробиштип 1, Демир Хисар 1, Берово 9, Валандово 4, Виница 2, Делчево 2, Свети Николе 12, Кичево 1, Неготино 2.

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (65г.), од Битола (82г.), и двајца од Куманово (72 и 80г.). Три пациенти се починати во болница, еден вон болнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 100 оздравени пациенти од: Скопје 39, Куманово 4, Штип 2, Прилеп 3, Тетово 3, Струга 4, Велес 7, Битола 3, Охрид 3, Кавадарци 2, Гостивар 6, Гевгелија 2, Струмица 10, Пробиштип 1, Демир Хисар 1, Македонски Брод 1, Берово 1, Делчево 1, Кичево 2, Ресен 5.

Досега во земјата се направени вкупно 193.652 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18602, бројката на оздравени пациенти е 15264, на починати е 753, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2585.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари