Во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 184, Куманово 13, Дебар 1, Штип 13, Прилеп 12, Тетово 19, Струга 6, Велес 4, Битола 10,  Охрид 4, Кавадарци 5, Гостивар 4, Гевгелија 5, Струмица 21, Крива Паланка 5, Радовиш 11, Кочани 17, Пробиштип 2, Македонски Брод 1, Берово 3, Валандово 3, Виница 2, Делчево 4, Свети Николе 11, Кичево 3, Неготино 1.

Починати се 3 лица, од Охрид (73г.), Гостивар (62г.) и Радовиш (72г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 106 оздравени пациенти од: Скопје 35, Куманово 12, Дебар 2, Штип 3, Прилеп 16, Тетово 6, Струга 3, Велес 4, Битола 4, Охрид 4, Кавадарци 1, Гостивар 1, Гевгелија 1, Струмица 4, Крива Паланка 3, Пробиштип 1, Македонски Брод 2, Свети Николе 2, Кичево 1, Ресен 1.

Досега во земјата се направени вкупно 201512 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19777, бројката на оздравени пациенти е 15855, на починати е 775, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3147.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари