Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 54, Куманово 1, Тетово 3, Велес 4, Кавадарци 2, Гостивар 7, Крива Паланка 1, Кочани 3, Виница 2, Делчево 1, Свети Николе 2.

Починати се 3 лица, пациенти од Скопје (48г), Струга (78г) и Струмица (68г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од: Скопје 44, Куманово 5, Прилеп 7, Тетово 3, Битола 2, Кавадарци 1, Гостивар 3, Гевгелија 3, Струмица 6, Крива Паланка 1, Кочани 7, Пробиштип 1, Демир Хисар 1, Берово 2, Валандово 2, Виница 3, Свети Николе 3, Кичево 2, Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 209.349 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21193, бројката на оздравени пациенти е 16397, на починати е 800, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3996.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари