Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 535 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 277, Куманово 17, Дебар 7, Штип 22, Прилеп 26, Тетово 18, Струга 8, Велес 10, Битола 13, Охрид 4, Кавадарци 4, Гостивар 5, Гевгелија 24, Струмица 30, Крива Паланка 2, Радовиш 6, Кочани 12, Пробиштип 3, Демир Хисар 2, Македонски Брод 1, Валандово 5, Виница 1, Делчево 1, Свети Николе 9, Кичево 15, Ресен 8, Неготино 5.

Во болнички услови починати се 6 лица, пациенти од Битола (66г), Куманово (57г), Прилеп (72г), Свети Николе (69г), Велес (67г) и Неготино (55г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 168 оздравени пациенти од: Скопје 68, Штип 4, Прилеп 14, Тетово 11, Струга 4, Велес 5, Битола 10, Охрид 2, Кавадарци 2, Гостивар 3, Гевгелија 5, Струмица 8, Кочани 14, Пробиштип 1, Берово 5, Виница 4, Делчево 2, Свети Николе 3, Кичево 1, Неготино 2.

Досега во земјата се направени вкупно 214.235 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22170, бројката на оздравени пациенти е 16758, на починати е 815, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4597.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари