Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 200, Куманово 21, Дебар 1, Штип 17, Прилеп 13, Тетово 27, Велес 7, Битола 18, Охрид 16, Кавадарци 9, Гостивар 2, Гевгелија 10, Струмица 30, Крива Паланка 6, Радовиш 6, Кочани 15, Пробиштип 1, Пехчево 3, Берово 2, Валандово 3, Виница 3, Делчево 5, Кратово 1, Свети Николе 3, Кичево 9, Ресен 5, Неготино 5.

Во болнички услови починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (75, 89 и 68г), од Крива Паланка (62г), Струмица (64г) и пациент од Штип (78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 191 оздравени пациенти од: Скопје 85, Куманово 12, Дебар 1, Штип 9, Прилеп 7, Тетово 10, Битола 4, Кавадарци 7, Гостивар 5, Гевгелија 4, Крива Паланка 1, Радовиш 5, Кочани 21, Пробиштип 1, Берово 6, Виница 2, Делчево 1, Свети Николе 5, Кичево 2, Ресен 2, Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 216.541 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22607, бројката на оздравени пациенти е 16949, на починати е 821, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4837.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари