Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 303, Куманово 22, Дебар 5, Штип 13, Прилеп 19, Тетово 26, Струга 12, Велес 17, Битола 18, Охрид 10, Кавадарци 7, Гостивар 12, Гевгелија 13, Струмица 34, Крива Паланка 7, Радовиш 6, Кочани 18, Пробиштип 3, Демир Хисар 2, Пехчево 1, Берово 2, Валандово 7, Виница 2, Делчево 5, Кратово 1, Свети Николе 2, Кичево 17, Ресен 7, Неготино 3.

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти од: Скопје 79, Штип 8, Прилеп 6, Тетово 5, Струга 1, Велес 2, Битола 3, Кавадарци 2, Гостивар 3, Гевгелија 2, Струмица 12, Крива Паланка 6, Радовиш 1, Кочани 8, Пробиштип 1, Македонски Брод 1, Берово 8, Валандово 3, Свети Николе 7, Кичево 4.

Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23201, бројката на оздравени пациенти е 17111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5266.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари