Во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 261, Куманово 13, Штип 19, Прилеп 21, Тетово 30, Струга 5, Велес 13, Битола 21, Охрид 15, Кавадарци 11, Гостивар 10, Гевгелија 11, Струмица 23, Крива Паланка 4, Радовиш 6, Кочани 11, Пробиштип 6, Берово 2, Валандово 3, Виница 2, Делчево 3, Свети Николе 8, Кичево 13, Ресен 6, Неготино 1.

Починати се 9 лица, четири пациенти од Скопје (36, 60, 65 и 53г), еден пациент од Штип (66г), еден од Радовиш (72г), еден од Струмица (71г), еден од Пробиштип (75г) и еден пациент од Македонска Каменица (44г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 200 оздравени пациенти од: Скопје 112, Куманово 2, Штип 7, Прилеп 5, Тетово 8, Струга 1, Велес 2, Битола 9, Охрид 3, Гостивар 8, Гевгелија 3, Струмица 10, Радовиш 5, Кочани 8, Берово 3, Валандово 4, Свети Николе 4, Кичево 3, Ресен 3.

Досега во земјата се направени вкупно 231.613 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25991, бројката на оздравени пациенти е 18247, на починати е 883, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6861.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари