Во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 271, Куманово 29, Дебар 2, Штип 19, Прилеп 33, Тетово 26, Струга 3, Велес 20, Битола 17, Охрид 11, Кавадарци 18, Гостивар 10, Гевгелија 15, Струмица 32, Крива Паланка 3, Радовиш 2, Крушево 1, Кочани 12, Пробиштип 4, Демир Хисар 1, Македонски Брод 2, Берово 8, Виница 1, Делчево 1, Кратово 3, Свети Николе 5, Кичево 6, Ресен 2, Неготино 4.

Починати се 22 лица, 7 пациенти од Скопје (55, 78, 71, 35, 66, 71 и 64г), еден од Куманово (57г), двајца пациенти од Дебар (58 и 64г), еден од Прилеп (61г), еден од Струга (75г), двајца пациенти од Велес (61 и 64г ), двајца од Битола (74 и 70г), двајца од Гостивар (79 и 76г), двајца пациенти од Крива Паланка (56 и 88г), еден од Кочани (60г) и еден пациент од Делчево (81г). Од починатите, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 197 оздравени пациенти од: Скопје 91, Куманово 7, Штип 8,  Прилеп 18, Тетово 13, Струга 4, Велес 3, Битола 4, Охрид 3, Гостивар 3, Гевгелија 4, Струмица 16, Радовиш 2, Кочани 9, Демир Хисар 1, Македонски Брод 1, Валандово 2, Свети Николе 4, Кичево 4.

Досега во земјата се направени вкупно 235.038 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26954, бројката на оздравени пациенти е 18627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7408.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари