Во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 422, Куманово 28, Дебар 10, Штип 25, Прилеп 28, Тетово 64, Струга 10, Велес 38, Битола 29, Охрид 26, Кавадарци 9, Гостивар 23, Гевгелија 13, Струмица 55, Крива Паланка 5, Радовиш 10, Крушево 1, Кочани 13, Пробиштип 4, Демир Хисар 2, Македонски Брод 1, Берово 3, Валандово 2, Виница 1, Делчево 6, Кратово 3, Свети Николе 4, Кичево 20, Ресен 7, Неготино 8.

Починати се 14 лица, тројца пациенти од Скопје (51, 60 и 83г), тројца од Куманово (65, 71 и 53г), еден пациент од Дебар (80г), двајца од Прилеп (55 и 56г), еден од Тетово (63г), еден од Велес (65г), еден од Струмица (68г), еден од Радовиш (72г) и еден пациент од Кратово (75г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 292 оздравени пациенти од: Скопје 142, Куманово 14, Штип 8, Прилеп 9, Тетово 21, Струга 2, Велес 2, Битола 9, Охрид 4, Кавадарци 2, Гостивар 4, Гевгелија 5, Струмица 26, Радовиш 7, Кочани 6, Пробиштип 1, Пехчево 1, Берово 5, Валандово 3, Кратово 1, Свети Николе 3, Кичево 8, Ресен 4, Неготино 5.

Досега во земјата се направени вкупно 240.658 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 28697, бројката на оздравени пациенти е 19771, на починати е 963, а бројот на активни случаи изнесува 7963.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари