Во последните 24 часа се направени 2667 тестирања, а регистрирани се 978 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 392, Куманово 51, Дебар 6, Штип 18, Прилеп 29, Тетово 95, Струга 10, Велес 48, Битола 36, Охрид 31, Кавадарци 22, Гостивар 49, Гевгелија 14, Струмица 21, Крива Паланка 8, Радовиш 6, Крушево 2, Кочани 32, Пробиштип 8, Демир Хисар 6, Македонски Брод 1, Пехчево 1, Берово 9, Валандово 3, Виница 12, Делчево 12, Кратово 6, Свети Николе 8, Кичево 20, Ресен 8, Неготино 14.

Починати се 26 лица, четворица пациенти од Скопје (69, 88, 83 и 60г), еден од Куманово (58г), еден од Штип (83г), четворица пациенти од Прилеп (66, 76,77 и 57г ) и четворица од Тетово (50, 67, 78 и 63г), еден пациент од Струга (82г), двајца од Велес (79 и 73г), двајца од Битола (72 и 84г), тројца пациенти од Охрид (57, 71 и 57г), еден од Гевгелија (87г), еден од Струмица (67г), еден од Кочани (70г) и еден пациент од Делчево (49г). Од нив, тројца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти од: Скопје 9, Куманово 2, Штип 5, Битола 4, Кавадарци 1, Виница 1, Ресен 2.

Досега во земјата се направени вкупно 271.599 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 39760, бројката на оздравени пациенти е 23035, на починати е 1136, а бројот на активни случаи изнесува 15589.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари