Во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 530, Куманово 30, Дебар 3, Штип 15, Прилеп 38, Тетово 54, Струга 18, Велес 22, Битола 43, Охрид 43, Кавадарци 8, Гостивар 25, Гевгелија 3, Струмица 23, Крива Паланка 4, Радовиш 7, Крушево 2, Кочани 3, Пробиштип 8, Демир Хисар 4, Македонски Брод 5, Пехчево 1, Берово 2, Валандово 2, Виница 1, Делчево 5, Кратово 4, Свети Николе 8, Кичево 25, Ресен 8, Неготино 3.

Починати се 30 лица, шест пациенти од Скопје (57, 66, 80, 64, 54 и 68г), пет од Куманово (58, 64, 67, 68 и 78г), еден пациент од Штип (67г), тројца од Прилеп (58, 57 и 72г), пет од Тетово (83, 60, 62, 69 и 58г), еден пациент од Битола (78г), пет од Кавадарци (73, 74, 70, 77 и 70г), еден од Гостивар (67г), двајца од Радовиш (71 и 68г) и еден пациент од Кочани (52г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од: Скопје 301, Куманово 45, Штип 13, Прилеп 34, Тетово 51, Струга 4, Велес 29, Битола 16, Охрид 24, Кавадарци 23, Гостивар 20, Гевгелија 13, Струмица 40, Крива Паланка 8, Радовиш 8, Крушево 1, Кочани 13, Пробиштип 8, Македонски Брод 1, Берово 4, Валандово 2, Виница 4, Кратово 5, Свети Николе 5, Кичево 11, Ресен 7, Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 275.934 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 41222, бројката на оздравени пациенти е 24920, на починати е 1186, а бројот на активни случаи изнесува 15116.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари