Во последните 24 часа се направени 3836 тестирања, а регистрирани се 1321 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 583, Куманово 100, Дебар 12, Штип 40, Прилеп 57, Тетово 80, Струга 13, Велес 64,  Битола 50, Охрид 31, Кавадарци 23, Гостивар 46, Гевгелија 22, Струмица 15, Крива Паланка 9, Радовиш 5, Крушево 8, Кочани 29, Пробиштип 6, Демир Хисар 10, Македонски Брод 2, Пехчево 5, Берово 3, Валандово 4, Виница 13, Делчево 6, Кратово 4, Свети Николе 12, Кичево 35, Ресен 10, Неготино 24.

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (65, 50, 65, 72, 76, 60 и 80г), двајца од Штип (64 и 50г ), еден од Прилеп (66г), еден од Тетово (71г), двајца пациенти од Струга (66 и 59г), еден од Велес (68г), двајца од Битола (55 и 57г), тројца пациенти од Охрид (77, 63 и 80г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (73г), еден од Струмица (62г), еден пациент од Крива Паланка (57г), двајца од Радовиш (82 и 72г) и еден пациент од Делчево (71г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 433 оздравени пациенти од: Скопје 207, Куманово 20, Штип 13, Прилеп 32, Тетово 42, Велес 11, Битола 19, Кавадарци 6, Гостивар 7, Гевгелија 13, Струмица 10, Крива Паланка. 3, Радовиш 6, Кочани 11, Пробиштип 4, Берово 5, Виница 4, Кратово 1, Свети Николе 7, Кичево 10, Ресен 1, Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 279.770 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 42540, бројката на оздравени пациенти е 25353 на починати е 1212, а бројот на активни случаи изнесува 15975.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари