Во последните 24 часа се направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 506, Куманово 34, Штип 55, Прилеп 91, Тетово 51, Струга 31, Велес 67, Битола 30, Охрид 26, Кавадарци 31, Гостивар 75, Гевгелија 23, Струмица 38, Крива Паланка 8, Радовиш 11, Крушево 12, Кочани 15, Пробиштип 3, Демир Хисар 7, Македонски Брод 4, Берово 1, Валандово 6, Виница 3, Делчево 2, Кратово 5, Свети Николе 24, Кичево 36, Ресен 13, Неготино 29,

Починати се 39 лица, десет пациенти од Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76г), еден од Куманово (76г), еден од Штип (51г), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56г), еден од Тетово (65г), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85г), пет од Битола (68, 65, 44, 76 и 69 г), двајца од Охрид (54 и 63г), шест пациенти од Струмица (72, 85, 71, 54, 77 и 71г), еден од Крушево (44г), еден од Кочани (67г), еден од Кичево (67г) и еден пациент од Неготино (67г). Oд нив еден е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од: Скопје 284, Куманово 49, Штип 32, Прилеп 61, Тетово 69, Струга 5, Велес 51, Битола 28, Охрид 13, Кавадарци 14, Гостивар 35, Гевгелија 12, Струмица 25, Крива Паланка 7, Радовиш 8, Крушево 1, Кочани 15, Пробиштип 8, Демир Хисар 1, Македонски Брод 3, Берово 4, Валандово 3, Делчево 5, Свети Николе 8, Кичево 1, Ресен 1, Неготино 5.

Досега во земјата се направени вкупно 306.481 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 52449, бројката на оздравени пациенти е 30952, на починати е 1462, а бројот на активни случаи изнесува 20035.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари