Во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 174, Куманово 17, Штип 19, Прилеп 12, Тетово 26, Велес 12, Битола 20, Охрид 1, Кавадарци 3, Гостивар 56, Гевгелија 1, Струмица 6, Крива Паланка 4, Радовиш 1, Крушево 3, Кочани 4, Пробиштип 2, Демир Хисар 1, Берово 1, Валандово 2, Виница 1, Делчево 7, Свети Николе 7, Кичево 3, Неготино 4.

Починати се 35 лица, десет пациенти од Скопје (46, 68, 79, 76, 76, 73, 48, 66, 71 и 66г ), тројца од Куманово (67, 82 и 79г), еден од Штип (79г), двајца од Прилеп (68 и 69г), еден од Тетово (84г), еден од Велес (73г), двајца од Битола (88 и 77г), еден пациент од Охрид (82г), еден од Кавадарци (73г), четири пациенти од Гостивар (75, 73, 50 и 43г), еден од Дојран – ПЕ Гевгелија (65г), двајца од Струмица (48 и 75г), еден од Радовиш (76г), еден од Кочани (67г), двајца од Берово (70 и 53г) и двајца пациенти од Кичево (54 и 70г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 528 оздравени пациенти од: Скопје 210, Куманово 35, Дебар 8, Штип 25, Прилеп 53, Тетово 38, Велес 26, Битола 3, Кавадарци 14, Гостивар 18, Гевгелија 5, Струмица 19, Крива Паланка 6, Радовиш 3, Крушево 2, Кочани 12, Пробиштип 4, Македонски Брод 2, Берово 4, Валандово 3, Делчево 8, Кратово 6, Свети Николе 18, Неготино 6.

Досега во земјата се направени вкупно 313.519 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 55127, бројката на оздравени пациенти е 32894, на починати е 1546, а бројот на активни случаи изнесува 20687.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари