Во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 431, Куманово 57, Дебар 14, Штип 41, Прилеп 60, Тетово 41, Струга 29, Велес 55, Битола 37, Охрид 37, Кавадарци 44, Гостивар 94, Гевгелија 14, Струмица 18, Крива Паланка 7, Радовиш 11, Крушево 8, Кочани 13, Пробиштип 2, Македонски Брод 2, Валандово 3, Виница 3, Делчево 7, Кратово 1, Свети Николе 20, Кичево 15, Ресен 1, Неготино 19.

Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62г), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85г), еден пациент од Дебар (82г), еден од Штип (61г), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64г), еден од Струга (57г), еден од Велес (70г), еден од Охрид (39г), двајца од Гостивар (69 и 53г),еден д Струмица (55г), еден од Кратово (74г) и еден пациент од Ресен (69г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти од: Скопје 256, Куманово 57, Дебар 6, Штип 26, Прилеп 49, Тетово 50, Струга 13, Велес 42, Битола 42, Охрид 27, Кавадарци 33, Гостивар 52, Гевгелија 6, Струмица 29, Крива Паланка 5, Радовиш 9, Крушево 2, Кочани 25, Пробиштип 2, Демир Хисар 3, Берово 9, Валандово 6, Виница 11, Делчево 6, Кратово 8, Свети Николе 17, Кичево 13, Ресен 2, Неготино 13.

Досега во земјата се направени вкупно 325.959 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари