Во последните 24 часа се направени 1715 тестирања, а регистрирани се 659 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 248, Куманово 18, Дебар 1, Штип 8, Прилеп 33, Тетово 40, Струга 39, Велес 33, Битола 46, Охрид 47, Кавадарци 14, Гостивар 21, Гевгелија 1, Струмица 2, Крива Паланка 4, Радовиш 3, Кочани 14, Демир Хисар 3, Македонски Брод 1, Пехчево 1, Берово 11, Валандово 1, Виница 11, Делчево 5, Свети Николе 17, Кичево 4, Ресен 12, Неготино 21.

Починати се 23 лица, пет пациенти од Скопје (61, 61, 79, 84 и 68г), двајца од Штип (60 и 69г), четири од Струга (55, 57, 56 и 84г), четири од Битола (67, 59, 79 и 70г), тројца пациенти од Охрид (64, 70 и 65г), еден од Гостивар (72г), еден од Струмица (55г), двајца од Радовиш (73 и 81г), еден од Крушево (63г). Од нив тројца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 774 оздравени пациенти од: Скопје 331, Куманово 140, Дебар 10, Штип 27, Прилеп 45, Тетово 11, Струга 28, Велес 41, Битола 28, Охрид 33, Гостивар 4, Гевгелија 3, Струмица 6, Крива Паланка 7, Радовиш 1, Кочани 8, Пробиштип 4, Демир Хисар 6, Македонски Брод 3, Валандово 1,

Виница 4, Делчево 1, Свети Николе 16, Кичево 11, Ресен 5.

Досега во земјата се направени вкупно 348.795 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 67968, бројката на оздравени пациенти е 43646, на починати е 1924, а бројот на активни случаи изнесува 22398.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари