Во последните 24 часа се направени 2902 тестирања, а регистрирани се 881 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 425, Куманово 40, Дебар 1. Штип 17, Прилеп 55, Тетово 32, Струга 24, Велес 23, Битола 39, Охрид 33, Кавадарци 22, Гостивар 30, Гевгелија 10, Струмица 35, Крива Паланка 7, Радовиш 5, Кочани 23, Пробиштип 4, Демир Хисар 4, Македонски Брод 3, Берово 1, Виница 1, Делчево 8, Кратово 3, Свети Николе 1, Кичево 12, Ресен 4, Неготино 19.

Починати се 22 лица, седум пациенти од Скопје (81, 64, 80, 81, 77, 64 и 70г), тројца од Куманово (70, 97 и 94г), еден од Прилеп (75г), двајца од Струга (74 и 69г), еден пациент од Битола (60г), двајца од Охрид (65 и 83г), еден од Гевгелија (67г), еден од Гостивар (73г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (46г), еден од Берово (80г) и еден пациент од Виница (77г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти од: Скопје 247, Куманово 53, Штип 34, Прилеп 69, Тетово 3, Струга 19, Велес 32, Битола 64, Охрид 43, Кавадарци 41, Гостивар 49, Гевгелија 13, Струмица 1, Крива Паланка 8, Радовиш 8,    Кочани 14, Пробиштип 8, Демир Хисар 5, Македонски Брод 3, Пехчево 3, Берово 11, Валандово 1, Делчево 12, Кратово 1, Свети Николе 12, Кичево 20, Ресен 12, Неготино 20.

Досега во земјата се направени вкупно 368.502 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 74732, бројката на оздравени пациенти е 50852, на починати е 2169, а бројот на активни случаи изнесува 21711.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари