Во последните 24 часа се направени 2347 тестирања, а регистрирани се 657 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 323, Куманово 23, Штип 8, Прилеп 38, Тетово 19, Струга 15, Велес 22, Битола 36, Охрид 28, Кавадарци 25, Гостивар 17, Гевгелија 6, Струмица 13, Крива Паланка 6, Радовиш 10, Кочани 12, Пробиштип 4, Македонски Брод 4, Пехчево 1, Берово 7, Валандово 5, Виница 2, Делчево 7, Кратово 1, Свети Николе 4, Кичево 5, Ресен 5, Неготино 11.

Починати се 31 лице, десет пациенти од Скопје (93, 79, 73, 76, 69, 40, 84, 70, 61, и 88г), тројца од Куманово (57, 74 и 81г), еден од Дебар (81г), пет од Прилеп (55, 58, 78, 70 и 56г), двајца од Тетово (59 и 81г), еден пациент од Струга (75г), еден од Охрид (47г), еден од Кавадарци (51г), тројца од Гостивар (60, 75 и 68г), двајца од Струмица (72 и 83г), еден од Крушево (76г) и еден пациент од Делчево (65г). Од нив тројца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 920 оздравени пациенти од: Скопје 349, Куманово 37, Дебар 8, Штип 29, Прилеп 70, Тетово 29, Струга 60, Велес 37, Битола 36, Охрид 28, Кавадарци 36, Гостивар 45, Гевгелија 5, Струмица 18, Крива Паланка 3, Радовиш 9, Крушево 1, Кочани 13, Пробиштип 4, Демир Хисар 1, Македонски Брод 3, Пехчево 4, Берово 9, Валандово 2, Виница 4, Делчево 24, Кратово 3, Свети Николе 10, Кичево 20, Ресен 9, Неготино 14.

Досега во земјата се направени вкупно 373.738 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 76251, бројката на оздравени пациенти е 52413, на починати е 2225, а бројот на активни случаи изнесува 21613.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари