Во последните 24 часа се направени 1387 тестирања, а регистрирани се 357 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 132, Куманово 15, Дебар 4, Штип 11, Прилеп 17, Тетово 14, Струга 9, Велес 4, Битола 18, Охрид 24, Кавадарци 18, Гостивар 8, Гевгелија 18, Струмица 18, Крива Паланка 5, Радовиш 1, Крушево 1, Кочани 8, Пробиштип 5, Валандово 1, Виница 1, Делчево 1, Свети Николе 2, Кичево 8, Ресен 8, Неготино 6.

Починати се 18 лица, седум пациенти од Скопје (72, 34, 73, 83, 51, 56, 58г), еден од Куманово (60г), двајца од Струга (70 и 82г), двајца од Битола (48 и 78г), четири пациенти од Охрид (84, 82, 70 и 78г), еден од Кочани (55г) и еден пациент од Ресен (72г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 689 оздравени пациенти од: Скопје 263, Куманово 36, Штип 40, Прилеп 43, Тетово 27, Струга 37, Велес 40, Битола 39, Охрид 34, Кавадарци 23, Гостивар 31, Гевгелија 8, Струмица 5, Крива Паланка 3, Радовиш 4, Крушево 1, Кочани 13, Пробиштип 2, Демир Хисар 3, Македонски Брод 3, Валандово 2, Виница 1, Кратово 2, Свети Николе 7, Кичево 3, Ресен 3, Неготино 16.

Досега во земјата се направени вкупно 380.616 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 78305, бројката на оздравени пациенти е 54034, на починати е 2292, а бројот на активни случаи изнесува 21979.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари