Во последните 24 часа се направени 2366 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 210, Куманово 28, Штип 14, Прилеп 14, Тетово 7, Струга 6, Велес 34, Битола 15, Охрид 24, Кавадарци 32, Гостивар 10, Гевгелија 17, Струмица 17, Крива Паланка 6, Радовиш 7, Крушево 1, Кочани 5, Пробиштип 3, Македонски Брод 1, Демир Хисар 1, Пехчево 5, Берово 6, Валандово 5, Виница 1, Свети Николе 2, Кичево 9, Ресен 5, Неготино 8.

Починати се 15 лица, четири пациенти од Скопје (47, 58, 81 и 56г), еден од Куманово (35г), двајца од Струга (75 и 64г), еден од Велес (70г), двајца пациенти од Битола (70 и 56г), еден од Охрид (80г), еден од Кавадарци (73г), еден од ПЕ Гевгелија/ Богданци (63г), еден пациент од Крива Паланка (65г) и еден пациент од Неготино (67г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 450 оздравени пациенти од: Скопје 154, Дебар 15, Штип 32, Прилеп 32, Тетово 18,  Струга 16, Велес 27, Битола 34, Кавадарци 23, Гостивар 17, Гевгелија 11, Струмица 14, Крива Паланка 4, Радовиш 6, Кочани 1, Пробиштип 5, Македонски Брод 2, Валандово 1, Виница 3, Кратово 1, Свети Николе 6, Кичево 8, Ресен 1, Неготино 19.

Досега во земјата се направени вкупно 399.163 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82794, бројката на оздравени пациенти е 60706, на починати е 2488, а бројот на активни случаи изнесува 19600.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари