Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 164, Куманово 17, Тетово 12, Прилеп 15, Гостивар 16, Штип 8, Битола 4, Велес 16, Охрид 13, Струмица 9, Кавадарци 8, Струга 5, Кочани 9, Кичево 10, Гевгелија 2, Неготино 4, Делчево 6, Дебар 7, Крива Паланка 5, Ресен 9, Радовиш 4, Берово 7, Виница 1, Валандово 2, Македонски Брод 1, Кратово 3, Крушево 2, Пехчево 2.

Починати се 14 лица, шест пациенти од Скопје (55, 53, 80, 58, 61, 46г), еден од Куманово (75), двајца од Тетово (60 и 70г), еден од Прилеп (79г), еден од Охрид (55г), двајца пациенти од Струмица (73 и 69г) и еден пациент од Струга (77г). Од нив тројца се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2116 оздравени пациенти од: Скопје 1489, Куманово 6, Тетово 139, Прилеп 19, Гостивар 58, Штип 8, Битола 80, Велес 45, Охрид 3, Струмица 55, Кавадарци 35, Струга 5, Кочани 15, Кичево 33, Гевгелија 23, Неготино 26, Свети Николе 10, Делчево 16, Дебар 9, Ресен 13, Радовиш 5, Берово 1, Виница 6, Пробиштип 4, Валандово 3, Демир Хисар 9, Крушево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 430.182 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88749, бројката на оздравени пациенти е 71592, на починати е 2696, а бројот на активни случаи изнесува 14461.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари