Во последните 24 часа се направени 2024 тестирања, а регистрирани се 302 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 165, Велес 14, Куманово 13, Охрид 12, Кавадарци 12, Тетово 11, Дебар 8, Струмица 6, Радовиш 6, Делчево 6, Гостивар 6, Штип 5, Прилеп 5, Битола 5, Демир Капија 4, Струга 3, Свети Николе 3, Кочани 3, Гевгелија 3, Неготино 2, Крива Паланка 2, Кратово 2, Кичево 2,  Дојран 2, Ресен 1, Берово 1.

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (83,75,82,70 и 47г), по еден од Струмица (67г), Струга (55г), Прилеп (61г), Охрид (85г) и Гостивар (51г). Девет пациенти се починати во болнички услови, еден пациент е починат во Дом за стари лица во Скопје.

Регистрирани се 444 оздравени пациенти од: Скопје 219, Тетово 37, Гостивар 26, Куманово 21, Струмица 20, Кавадарци 16, Штип 14, Велес 14, Неготино 13, Прилеп 10, Гевгелија 8, Берово 6, Битола 5, Делчево 5, Кочани 4, Крушево 4, Свети Николе 3, Македонска Каменица 3, Охрид 2, Дебар 2, Крива Паланка 2, Виница 2, Демир Капија 2, Струга 1, Кичево 1, Радовиш 1, Македонски Брод 1, Богданци 1, Дојран 1,

Досега во земјата се направени вкупно 452.019 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92193, бројката на оздравени пациенти е 80837, на починати е 2841, а бројот на активни случаи изнесува 8515.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари