Во последните 24 часа се направени 1.733 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 90, Кавадарци 15, Тетово 11, Куманово 7, Охрид 6, Кратово 6, Дебар 5, Гостивар 4, Прилеп 4, Струмица 4, Ресен 4, Велес 3, Струга 3, Битола 2, Гевгелија 2, Виница 2, Штип 1, Берово 1, Кичево 1, Неготино 1, Делчево 1, Крушево 1, Свети Николе 1.

Починати се 7 лица, 2 пациенти од Скопје (85 и 43г), и по еден од Охрид (83г), Штип (79г), Тетово (67г), Берово (80г) и Велес (74г). Сите 7 пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 365 оздравени пациенти од: Скопје 288, Велес 10, Прилеп 7, Куманово 7, Гостивар 7, Штип 7, Кочани 4, Гевгелија 3, Крива Паланка 3, Виница 3, Кратово 3, Кичево 3, Тетово 2, Дебар 2, Берово 2, Богданци 2, Пехчево 2, Охрид 1, Битола 1, Кавадарци 1, Ресен 1, Радовиш 1, Пробиштип 1, Крушево 1, Демир Хисар 1, Македонски Брод 1, Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 456.341 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.693, бројката на оздравени пациенти е 81.681, на починати е 2.855, а бројот на активни случаи изнесува 8.157.

Секое преземње на фотографии и копирање на текстовите без согласност на комарец повлекува фактурирање на име „Авторски права“.

Коментари